АвтоМобилност

Асоцијација на автомобилски новинари на Македонија

Мисија и визија

За нас

Со голем ентузијазам и посветеност, искусни новинарски имиња од областа на автомобилизмот решија својата работа да ја крунисаат со основање на здружение кое ќе помогне за подигнување на севкупната сообраќајна култура во државата.

Идејата на Агрон Сулејман, Зоран Коцев и Горан Антевски се преточи во проект кој претенциозно го нарековме АвтоМобилност.

На нашето општество му е потребен ефикасен, еколошки и над сé безбеден сообраќај. Свесни за состојбите ќе се обидеме нашето иксуство да го преточиме во конкретни активности со кои веруваме дека ќе успееме да влијаеме на сите сообраќајни чинители.

Overview

Мисија и визија

АвтоМобилност е идеја. Благородна. Тоа е начин да се влијае на заедницита за побезбеден, почист, покултивиран сообраќај.

Постигнувањето на таа цел е сложен процес во кој треба да се изоди сериозен пат и во кој ќе бидат вклучени бројни општествени чинители.

Штом се напушти куќниот праг, секој станува учесник во сообраќајот. Оттука започнува нашето учество во сообраќајот, процес во кој сите ние, на еден или на друг начин, учествуваме.

Придржувањето кон пропишаните правила и прописи е еден од главните предуслови за наше безбедно пристигнување до посакуваната дестинација. Тоа е одговорност на секоја личност. Условите под кои се одвива тој сообраќај, пред се зависат од инфраструктурата за која се одговорни надлежните државни органи.

Под нивна ингеренција спаѓа и широкиот спектар на одредување на техничките услови за транспортните средства.

Веќе од овие неколку фактори може да заклучиме дека говориме за извонредно сложен систем кој би требало прецизно да функционира за да не се претвори во неконтролиран хаос.

Токму со влијание врз сите чинители, ние во АвтоМобилност мислиме дека можеме да дадеме драгоцен придонес во подобрување на нашите сообраќајни услови.

Проекти

Национален избор на автомобил на годината во Македонија

Активности

Безбедност

Екологија

Аналитика

Актуелности

од Македонија

Сообраќај во пандемиски услови

По сила на приликите повеќе од една година сообраќајот се одвива во епидемиски услови. Со кои предизвици се соочуваме во сообраќајот?

повеќе »

Годинава околу 220 милиони евра за патишта

Јавното претпријатие за државни патишта ја донесе програмата за работа за 2021 година тешка повеќе од 370 милиони евра

повеќе »

Тест за општествената одговорност на автомобилските увозници

Во услови на вонредна состојба воведена поради пандемијата на коронавирусот, автомобилските увозници имаат шанса на дело да ја покажат својата општествена одговорност, но додека едни помагаат, другите се однесуваат „како да не се од тука“!

повеќе »

Во Македонија и стандардите се „половни“

Скоро 12 години откако беа воведени во Европа и 10 откако се задолжителни за сите возила, Македонија размислува да ги воведе Еуро 5 стандардите

повеќе »

Дали знаете дека полицијата сега може да ви го одземе возилото?

На 24 декември сега веќе минатата 2020 година стапија на сила измените на законот за безбедност на сообраќајот на патиштата за кои јавноста многу малку знае

повеќе »

„Автомобилност“ на состанок со министерот Оливер Спасовски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска имаше работна средба со претставниците на невладината организација „Автомобилност“, Агрон Сулејман и Горан Антевски, на која се разговараше за начинот за подобрување на безбедноста во сообраќајот

повеќе »

Citroen C4 е прогласен за автомобил на година во Македонија

Националното жири за избор на автомобил на годината во Македонија, кое годинава по 26-ти пат ја организира најстарата манифестација од ваков вид кај нас, ги објави резултатите од годинешниот избор

повеќе »

 

Наш став

за она што сите нé засега

Која еуро норма ќе го нормализира нашиот сообраќај?

Од министерството за економија повторно стигнуваат најави за подигнување на нормата на загадување која ќе биде дозволена при увозот на користени возила

повеќе »

Контролите се тука - дали е тоа доволно?

Сообраќајната полиција која го интензивира своето присуство на терен очигледно дава резултати. Но дали е тоа доволен услов за трајно зголемување на безбедноста?

повеќе »

Зимска опрема: дали треба да се допрецизира законот?

Од 15 ноември до 15 март според нашите закони трае обврската за носење на зимска опрема, но постојниот закон има сериозни недоследности

повеќе »

Која еуро норма ќе го нормализира нашиот сообраќај?

Од министерството за економија повторно стигнуваат најави за подигнување на нормата на загадување која ќе биде дозволена при увозот на користени возила

повеќе »

Никогаш немало поголема разлика помеѓу цената на новите и користените возила

Пазарот на автомобили во државата е жилав и не потклекна дури ни кога целиот континент беше затворен

повеќе »

Дали од пандемијата можеме да излеземе со подобрен сообраќај

Во време кога светот сé уште се нема изборено со пандемијата при што сообраќајот е речиси замрен, природата доживува препород

повеќе »

Внатрешни камери - неопходност или строга забрана?

On Board, Dash Cam или најблизу до нашиот јазик внатрешните камери од ден на ден стануваат сé попристапни и поквалитетни уреди за персонално снимање и меморирање на условите во кои се одвива сообраќајот

повеќе »

Зошто се електрифицира автоиндустријата?

Што точно се крие зад поимот електрификација на автомобилите и чуму служи правењето на технолошка револуција

повеќе »

 

Актуелности

од светот

Stellantis ја менува продажната тактика

Раководството на новоформираниот Stellantis непријатно ги изненади своите продажни партнери - им ги раскинува договорите

повеќе »

BMW до 2025 година ќе укине половина од погонските варијанти

Под притисок на ефикасноста, а подгреано со засилената електрификација, BMW ќе укине доста од сегашните погонски варијанти на моделите кои ги произведува

повеќе »

Nissan го продава својот удел кој го има во Daimler

По сé изгледа соработката која ја имаа Renault и Nissan со Daimler ќе заврши со продажба на уделот кој алијансата го има во германскиот гигант

повеќе »

Во Шпанија радикално ограничување на брзината

Со цел да се намали бројот на смртно настрадани лица во сообраќајот, шпанските власти воведоа драстични ограничува на брзината во градовите

повеќе »

Нов камионски дизел кој минимално загадува [видео]

Три цилиндри распослани на зафатнина од 10,6 литри способни да ослободат 450 KS а притоа да ја задржат еколошката пристојност. Делува нестварно, ама веќе функционира!

повеќе »

Женева се враќа идната година

После две години принудна пауза, организаторите на салонот на автомобилите во Женева најавија негово враќање идната година

повеќе »

На Америка ѝ претстои недостиг на гориво

Пандемијата се вовлече во сите пори на нашиот живот, но некои нејзини последици не можеа да ги замислат ниту најкреативните сценаристи на холивудските приказни

повеќе »

OMV ја напушта Словенија

Заради и интерно преструктурирање и оптимизација во работењето, австриската нафтена компанија OMV има намера да се повлече од Словенија

повеќе »

Во Словенија се возат сé постари автомобили

Словенците се загрижени - просечната старост на возниот парк во земјата постојано се зголемува

повеќе »

Воланот на Ferrari F1 болидот [видео]

Карлос Саинц кој од оваа сезона седна зад управувачот на Ferrari ги објаснува (речиси) сите функции на многубројните копчиња кои му се на располагање

повеќе »

Колку километри годишно поминуваат електричните автомобили?

Еден од посериозните недостатоци на електричните автомобили е автономијата и сосема е разбирливо зошто производителите се натпреваруваат кој ќе понуди поголеми батерии

повеќе »

АвтоМобилност

Асоцијација на автомобилски новинари на Македонија

ул. Филип II Македонски 15/8

1000 Скопје

 

  contact@avtomobilnost.org.mk

  070-353-056

  070-248-928

Контакт